Calendare romanesti
Calendare romanesti















Istoria pe ani...
TitlulDescriereaSe împlinesc:
Sărbători - naționale
Zile deosebite
Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului27 ianuarie
Sărbători - creștine
Evenimente astrale
Biografii
27.01.98 Marcus Ulpius Traianus - împăratTraian3Viitorul cuceritor al Daciei s-a născut la 18 septembrie 53 în colonia Italica din Spania, tatăl fiind cetăţean roman, iar mama o iberică. Se impune ca un încercat militar, devine în 91 consul ordinarius, apoi guvernator al Germaniei şi Superior. La 27 octombrie 97 a fost adoptat, proclamat coregent (Cezar) şi succesor la tron de către Nerva. La 27 ianuarie 98, la moartea lui Nerva, transmiterea puterii se face fără dificultate. Traian este primul împărat din afara Italiei care ocupă tronul Imperiului Roman. Oficial, s-a numit Imp. Caesar Nerva Traianus Augustus (98-117). Ajunge la Roma, după mai mult de un an. A făcut drumul pe jos până la palatul imperial. Este întâmpinat de prefectorul pretoriului, care îi întinde sabia sa, după obicei, semn că este pusă în slujba noului împărat. Traian i-o restituie şi, în auzul mulţimii care-l urma, îi spuse: "Foloseşte-ţi sabia pentru apărarea mea, dar tot cu ea să fiu pedepsit, dacă nu voi domni cu dreptate". A scris o istorie a luptelor cu dacii, care s-a pierdut. S-au păstrat de la el câteva scrisori în culegerea lui Pliniu cel Tânăr. Traian moare la Selinus, în Asia Mică, în drum spre Roma, la 8 august, în 117 e.n. Cele două războaie dacice al împăratului Traian au transformat Dacia în provincie romană. Memorabilele fapte ale lui Traian l-au determinat pe Dante, în Divina comediae să deschidă porţile purgatoriului, pentru a lăsa să treacă în Paradis un singur împărat roman: Traian. 23 de ani
Aniversări – comemorări
27.01.1756În 27.01.1756 s-a născut compozitorul austriac Wolfgang Amadeus Mozart (d. 05.12.1791). 265 de ani
27.01.1891În 27.01.1891 s-a născut prozatorul rus Ilya Ehrenburg (d. 31.08.1967). 130 de ani
27.01.1902Ilie-G-MurgulescuÎn 27.01.1902 s-a născut chimistul Ilie G. Murgulescu (d. 28 octombrie 1991), preşedinte al Academiei Române între anii 1963-1966. 119 de ani
Evenimente
27.01.1903În 27.01.1903 era fondată, la Bucureşti, "Confederaţia Patronală UGIR", propunându-şi dezvoltarea economică şi modernizarea societăţii româneşti 118 de ani
Identități românești
27.01.1841 Candiano-Popescu, Alexandru - avocat, ziarist, generalPopescu-Candiano(27.01.1841, Lipia, jud. Buzău – 25.06.1901, Bucureşti) Avocat, ziarist, general al armatei române. A absolvit Şcoala Militară de Ofiţeri din Bucureşti (1857) la artilerie, parcurgând ierarhia militară până la gradul de general de brigadă (1894). A participat la detronarea lui Cuza, la 11 februarie 1866. Fondator al ziarelor Perseverenţa şi Democraţia (1867), iniţiator al mişcării republicane antidinastice cunoscută sub numele Republica de la Ploieşti (1870), contra lui Carol I. La 24 mai 1875, împreună cu Ion C. Brătianu, Mihail Kogălniceanu, A.G. Golescu, Gheorghe Vernescu, Tache Anastasiu, C. Fusea, Alexandru Candiano-Popescu, Anastase Stolojan, Gheorghe Chiţu, C.G. Peşacov şi N.C. Furculescu, şi-a pus semnătura pe un program politic care atesta fondarea Partidului Naţional Liberal. A participat la Războiul de Independenţă, fiind decorat cu cele mai înalte ordine şi medalii: Steaua României în grad de ofiţer, Virtutea Militară de Aur, Trecerea Dunării, Crucea Apărătorilor Independenţei şi Crucea Sf. Gheorghe. Prefect al Poliţiei Bucureştiului (1879).Sursă text:Enciclopedia identității românești Personalităţi de Ecaterina Ţarălungă, An apariție 2011 180 de ani
27.01.1861 Prezan, Constantin - mareşal al armatei române, academicianPrezan-Constantin2(27.01.1861, Sterianul de Mijloc, com. Butimanu, plasa Snagov, distr. Ilfov, azi jud. Dâmboviţa – 27.08.1943, Bucureşti) Unul dintre cei şase mareşali ai armatei române din toate timpurile. Se înscrie la Şcoala de Infanterie şi Cavalerie din Bucureşti în 1877. După absolvire urmează Şcoala Specială de Artilerie şi Geniu din Fontainebleau, absolvită în 1886 ca ofiţer de stat major brevetat. Următorii doi ani este profesor de fortificaţii la Şcoala de Cavalerie din Bucureşti, fiind în acelaşi timp şi comandant al Cetăţii Bucureşti. A luat comanda Armatei IV Române (de Nord) în luptele din Transilvania (15 august–9 noiembrie 1916), fiind pe toată durata războiului şef al Marelui Cartier General al Armatei şi rival al generalului Averescu. În perioada 11–13 noiembrie 1916 a îndeplinit funcţia de comandant al Armatei I. Fiind specialist în arma geniului, a coordonat planul campaniei din 1917, adică al faimoaselor bătălii de la Mărăşti, Mărăşeşti şi Oituz. După război ajunge în fruntea Marelui Stat Major al Armatei Române pentru doi ani (1918–1920). A fost ridicat la gradul de mareşal al României împreună cu Alexandru Averescu în 1930. Erou al Marelui Război de Reîntregire a României. Membru de onoare al Academiei Române (1923).Sursă text:Enciclopedia identității românești Personalităţi de Ecaterina Ţarălungă, An apariție 2011 160 de ani
27.01.1907 Berciu, Dumitru - istoric, arheolog, academicianDumitru-Berciu(27.01.1907, Bobaiţa, jud. Mehedinţi – 1.07.1998, Bucureşti) Istoric şi arheolog. A absolvit Facultatea de Istorie a Universităţii din Bucureşti. Specializare la Institutul de Preistorie din Viena. Director al Institutului Român din Albania. Profesor la Facultatea de Istorie, Catedra de istoria veche a României, de la Universitatea din Bucureşti. A condus săpăturile arheologice ale multor şantiere din ţară (Boian, Gumelniţa, Hamangia, Ostrovul Şimian) şi s-a ocupat de intervalul neolitic, epoca geto-dacică. Lucrări: Arheologia preistorică a Olteniei, 1939; Contribuţii la problemele Neoliticului în România în lumina noilor cercetări, 1961; Cultura Hamangia, 1966; Arta traco-getică, 1969; Lumea celţilor, 1970. Membru al Institutului de Preistorie din Viena, al Institutului Arheologic German, al Consiliului Internaţional de Studii Indo-Europene şi Tracice, al Uniunii Internaţionale de Ştiinţe Pre şi Protoistorice. Membru de onoare al Academiei Române (1997).Sursă text:Enciclopedia identității românești Personalităţi de Ecaterina Ţarălungă, An apariție 2011 114 de ani
27.01.1936 Piersic, Florin - actor de teatru şi film(27.01.1936, Cluj)Actor de teatru şi film. A jucat dramă, comedie, tragedie, figuri istorice, haiduci. A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică din Bucureşti (IATC, astăzi UNATC). Actor la Teatrul Naţional din Bucureşti.Roluri în film: Aproape de soare (1960), Paşi spre lună (1963), Neamul Şoimăreştilor (1964), De-aş fi Harap-Alb (1965), Răscoala (1965), Frumoasele vacanţe (1967), Columna (1968), Kampf um Rom II – Der Verrat (1969), Haiducii lui Şaptecai (1970), Mihai Viteazul (1970), Zestrea Domniţei Ralu (1971), Aventuri la Marea Neagră (1972), Fraţii Jderi (1974), Elixirul tinereţii (1975), Pintea (1976), Cuibul salamandrelor (1976), August în flăcări (1977), Eu, tu şi Ovidiu (1977), Ultima frontieră a morţii (1979), Rug şi flacără (1979), Drumul oaselor (1980), Trandafirul galben (1982), O lebădă iarna (1983), Misterele Bucureştilor (1983), Masca de argint (1984), Rămăşagul (1984), Colierul de turcoaze (1985), Totul se plăteşte (1986), În fiecare zi mi-e dor de tine (1987), Fix alert (2004), Eminescu versus Eminem (2005), Lacrimi de iubire (serial TV, 2005). Roluri în teatru în: Orfeu în Infern, Zbor deasupra unui cuib de cuci, Gaiţele, Logodnicele aterizează la Paris, Oameni şi şoareci, Visul unei nopţi de iarnă, Ultima haltă în paradis.Sursă text:Enciclopedia identității românești Personalităţi de Ecaterina Ţarălungă, An apariție 2011 Sursă imagine prelucrată de calendarele.eu: http://www.istoriafilmuluiromanesc.ro/actor-film-romanesc~piersic-florin~13 85 de ani
27.01.1939 Hanganu, Dan S. - arhitect, academician(27.01.1939, Iaşi)Arhitect. A absolvit Institutul de Arhitectură din Bucureşti (1961). În 1970 a emigrat în Canada, la Montréal. Profesor la Universitatea McGill (din 1976) şi la Université de Montréal, Şcoala de Arhitectură (din 1992). A fost invitat să conferenţieze la numeroase universităţi din Canada (Toronto, Carleton University din Ottawa, Université Laval din Québec) şi din Statele Unite (Harvard University, Şcoala de Arhitectură Pratt, Columbia University din New York), la Paris, Buenos Aires, Lima, Ciudad de México, Beijing. Are propria firmă de arhitectură Dan S. Hanganu Architects, la Montréal.A realizat proiecte de arhitectură pentru: ansambluri de locuinţe de anvergură, complexuri comerciale şi hoteliere, biserici, muzee, staţiuni turistice: Muzeul Pointe-à-Callière, complexul Chaussegros-de-Léry, St-Benoit Abbey, Facultatea de Design UQAM din Montréal, Théatre du Nouveau Monde, École des Hautes Études Commerciales, Cirque du Soleil, Biblioteca Facultăţii de Drept, McGill University, Arhivele Naţionale din Montréal. A făcut parte din juriile unor concursuri de arhitectură din Canada, SUA, România, America de Sud. Membru al Ordinului Arhitecţilor din Québec şi al Asociaţiei Arhitecţilor din Ontario; membru al Academiei de Arte a Canadei. A primit peste 40 de premii pentru proiecte şi lucrări de arhitectură: Distincţie de excelenţă (1981); premiul I acordat de École des Hautes Études Commerciales şi Premiul pentru design arhitectural al provinciei Québec (1986); premiul Domus acordat de APCHQ (1989); Menţiune de excelenţă (1984, 1987, 1995); Premiul de excelenţă (1991), Premiul Québecului (1992); Marele Premiu de excelenţă în arhitectură (1993); Medalia de excelenţă acordată de guvernatorul general al Canadei (1994). Doctor Honoris Causa al Universităţii de Arhitectură din Bucureşti.Sursă text:Enciclopedia identității românești Personalităţi de Ecaterina Ţarălungă, An apariție 2011 Sursă imagine prelucrată de calendarele.eu: https://www.youtube.com/watch?v=f4pLU5k6N8c 82 de ani
27.01.1948 Filip, Iulian - scriitor(27.01.1948, Sofia, Republica Moldova)Scriitor. A absolvit Facultatea de Filologie a Institutului Pedagogic Alecu Russo din Bălţi (1970). A fost cercetător ştiinţific la Sectorul de folclor al Institutului de Limbă şi Literatură (azi Institutul de Filologie) al AŞM, şeful Direcţiei Cultură a municipiului Chişinău. În prezent este şeful Departamentului de difuzare a cărţii al Uniunii Scriitorilor din Moldova.Lucrări:versuri – Cerul fântânilor (1977), Dialoguri primordiale (1978), Hulub de poştă (1983), Casa fiecăruia (1986), Cafea neagră (1989), Copăcel-copăcel (1990), Fir de nisip (1991), Dansul timizilor (1994), Mergătorul (1996), Din neamul lui Păcală (1997), Ruga iezilor cei trei (1998), Amărâtele hărţi (2000), Căutarea păstorului (2001), Cules-ales (2004), Elegia dramatică a golului (2007), Linii şi cuvinte comunicante (2007);proză – Cobaiul nu triumfă (roman-divertisment, 1996), Fir întins (2008). Pentru participarea la volumul Cât îi Maramureşul... (1996) a fost distins cu Premiul S. Fl. Marian al Academiei Române. Este Maestru în Arte (1993), deţine medalia guvernamentală Mihai Eminescu (1998) şi premii ale Salonului de Carte pentru Copii, ediţiile din 1994 şi 1998.Sursă text:Enciclopedia identității românești Personalităţi de Ecaterina Ţarălungă, An apariție 2011 Sursă imagine prelucrată de calendarele.eu: https://edituraprut.md/fill/blog/item/view/9054 73 de ani
prin Vâlcea
Istorie locală
27.01.1948 Vlădoiu, Aurel(n. 27 ianuarie 1948, com. Amărăşti, jud. Vâlcea) – economist; om politic. Curs de specializare în domeniul evaluării economice şi financiare a întreprinderilor; master în domeniul guvernării moderne şi al dezvoltării locale, în cadrul Institutului Naţional de Studii Politice şi Administrative Bucureşti. Experienţă profesională: primar al oraşului Băile Olăneşti (1979-1982 şi 1983-1989), preşedinte al CJEFS Vâlcea (1982-1983), şef birou în cooperaţie (1989-1991), director comercial la ZOOPROD IMPEX Vâlcea (1991-1993), inspector de specialitate în cadrul Ministerului Comerţului (1993-1994), director marketing la Banca Internaţională a Religiilor – filiala Vâlcea (sept. 1994 – noiembrie 2000), director la Sucursala de Reprezentare şi Protocol Olăneşti (noiembrie 2002-octombrie 2003), prefect al jud. Vâlcea (octombrie 2003- decembrie 2004), deputat în Parlamentul României (2004-2008 şi reales în 2008). Ca prefect, a înfiinţat un Consiliu Consultativ pentru Dezvoltare Durabilă şi, sub îndrumarea sa, a fost elaborată Strategia de modernizare a Prefecturii Judeţului Vâlcea A avut funcţii de conducere în organizaţia judeţeană Vâlcea a PSD, partid care l-a şi sprijinit în ascensiunea lui politică. Membru fondator al Fundaţiei Culturale “Nişte Ţărani”. (Judeţul Vâlcea şi prefecţii lui, pag. 182-185). 73 de ani


Weather
at Bucharest
How
Ultimele date : Clear
Detalii : cer senin
Temperatura : 0 0C
Presiunea atmosferică : 1.007 bari
Umiditatea : 80 %
Viteza vântului : 2 m/s
Răsăritul la : 07:39:17
Apusul la : 17:17:09
Informații de la ora : 21:42:10

JosSus


© Calendare românești | 2021 | All Rights Reserved | Once ... | prezentare oferită de : Corina & Bogdan Simeanu



Folosim cookies așa cum este detaliat pe pagina -> Politica de confidențialitate... Din motivele enunțate pe această pagină am reușit să asigurăm protecția datelor dumneavoastră.

Doar dacă sunteți de acord vă invităm să continuați vizitele pe acest site.

X